• SRB 065 513 0000
  • BiH 066 490 490
  • CG 068 572 845
  • MK 078 409 080
  • superfoodsperuvian@gmail.com
MAIZ MORADO, LJUBIČASTI KUKURUZ

Je sorta kukuruza (Zea mays) koja uspeva na obroncima planine Anda, pretežno na teritoriji Perua, Bolivije i Argentine  kao i u peruanskom priobalnom pojasu. U širokoj je upotrebi od perioda pre civilizacije Inka, a predstavljale su ga razne kulture od kojih je najznačajnija narod Mochica u čijim ćupovima je i pronađen najstariji trag ove posebne namirnice.

Peru broji preko 50 sorti kukuruza, a svaki Region nosi svoje specifičnosti. Imah ih u više boja: beli, žuti, crveni, roza, ljubičasti, braon, plavi, sivi i sve varijacije dvo i višebojnih klipova. Ljubičasta je osnovni sastojak najrasprostanjenijeg osvežavajućeg pića chicha morada kao i omiljene poslastice mazamorra morada. Tradicionalno se koristi kod pripreme raznih jela, napitaka, koktela, deserta, peciva i dr. 

Postoji više varijeteta ljubičastog kukuruza koje se danas uzgajaju na teritoriji Perua. Nastale su iz osnovne linije nasleđa zvane "Kculli", a to su: Morado Canteño, Morado Mejorado, Morado Caraz, Arequipeño, Cusco Morado i Negro de Junín. Uzgoj ove culture je podignut sa lokalnog nivoa 2003. godine, kada je Japan kao prva zemlja pokazao interes za otkupom ove Super namirnice. Od tada, uz godišnji rast proizvodnje u proseku od 20 %, danas je jedan od osnovnih izvoznih aduta Perua i njegov uzgoj prvenstveno je zastupljen u Regionima Lima, Arequipa i Cajamarca.

Jedan je od najvrednijih nasleđa čovečanstva i najbogatijih izvora antocijanina, fenola i drugih fitonutrienata koji štite organizam od slobodnih radikala. Antocijanini  koji se nalaze u zrnu kao i u klipu ljubičastog kukuruza su tipa ciadinin-3-glukozidom koji je izrazito tamne, praktično crne boje. Otuda prelepa tamno ljubičasta boja, ovom, u svetu vrlo popularnom SuperFood-u. 

Antocijanini su pigment rastvoriv u vodi, tip složenog flavonoida plave, ljubičaste, crvene ili crne boje, a najtamnije vrste voća kao što su akai beri, borovnica ili kupina su nosioci najvećeg broja bodova na ORAC skali antioksidanata. Prednost Antocianina kao antioksidansa u odnosu na Vitamin C je u samom iskorišćenju. Naime, organizam će ga apsorbovati u potpunosti dok je kod vitamina C to slučaj sa samo 50mg po obroku.

Ciadinin-3-glukozidom (Anthocyanidin C3G) iz ljubičastog kukuruza ima antiinflamatorna i antitumorna svojstva, štiti od arteroskleroze, raka debelog creva, snižava holesterol i stimuliše cirkulaciju. Podstiče regeneraciju tkiva i formiranje kolagena. Stimuliše lučenje enzima koji doprinose zdravom metabolizmu, a time pomaže kod dijabetesa i kod gubitka suvišnih kilograma.     

Slično istraživanjima baziranim na redovnoj konzumaciji crnog vina kod Francuza, kod Andskog naroda Quechua, retkost obolenja ateroskleroze, dijabetesa, holesterolemije i gojaznosti se objašnjava visokim unosom ljubičastog kukuruza. Naime, i u crnom vinu, glavni čuvar srca je taj famozni Antocijanin.

Ljuska zrna peruanskog ljubičastog kukurza sadrži deset puta više Antocijanina od bilo koje druge materije biljnog porekla. To ga čini jednim od glavnih predstavnika Funkcionalne hrane.

Que tenga buena salud!
El Gringo

Iskustva korisnika

ISKUSTVA KORISNIKA KAO NAŠA NAJBOLJA REKLAMA