• SRB 065 513 0000
  • BiH 066 490 490
  • CG 068 572 845
  • MK 078 409 080
  • superfoodsperuvian@gmail.com
CAMU CAMU (Myrciaria dubia) 

Je vrsta voća koje potiče iz Amazonije, a njegova komercijalizacija je krenula iz Perua pre samo nekoliko godina. Odgovara mu prisustvo vode, tako da je njegova koncentracija najveća uz gornji tok Amazona. Lako se uzgaja i prvi značajan rod dobija se u trećoj godini vegetacije.

Ovo voće, zavisno od stanja zrelosti, dostiže i do 40 puta veći sadržaj vitamina C od limuna i narandze (do 3000mg na 100g sveže pulpe). Pored vitamina C, B1, B2, B3 sadrži ceo spektar polifenola, veliki broj minerala, bioflavonoide, nekoliko aminokiselina i antocijanin. Vrlo je jak antioksidans i njegov potencijal neizostavno ga svrstava u Superhranu. Ima kiselkast ukus, nešto tvrdju kožicu od groždja i veliko je zadovoljstvo konzumirati ga svežeg. Prija svest da unosite veliku količinu prirodnog vitamina C i polifenole koji se nalaze pod kožicom.

Po dolasku u Holandiju kao tinejdžer, primetio sam da Holanđani ispijaju uz doručak tačno 1dl ceđenog soka od narandže. Pomišljao sam da to proizilazi iz njihove štedljivosti, sve dok mi neko nije objasnio da nema smisla piti više od 1 dl svežeg soka od pomorandže jer on sadrži oko 40mg vitamina C, koliko po obroku možemo da apsorbujemo.

Nakon obilaska nekoliko pogona velikih prerađivača ovog voća u Peruu, shvatio sam da je trgovina suvim ostatkom (sirovinom) ovog voća obična obmana. Naime, voće kamu kamu sadrži nekoliko koštica koje se ne odstranjuju tokom dehidratacije ili sušenja svežeg ploda, jer je njihova suva sortna masa veća od suvog ostatka pulpe ploda. Na taj način se ne krši deklaracija: proizvod 100% od voća kamu kamu ali se radi o podvali. Proizvođači ga dehidriraju na potpuno neadekvatan način, na previsokoj temperaturi, sagorevajući sav vitamin C (vitamin C nikako nije postojan na visokim temparaturama) i veći deo polifenola, jedinog iole postojanog antioksidansa kod ove vrste voća . Kao šlag na tortu, kako bi ispunili očekivanja kupaca dodaju sirovini u prahu jeftin kineski, sintetički vitamin C, dobijen preradom šećera.

Da rezimiram, u sadržaj kapsula ili praha od kamu kamu ulaze i koštice, što se lako može utvrditi degustacijom praha ili sardžaja kapsula od ovog voća. Vrlo su gorke i slabo nutritivne, a pulpa ovog voća nema nikakvu gorčinu. Pored toga, tokom neukog procesa dehidratacije gubi se skoro sav sadržaj vitamina C jer je on vrlo nepostojan vitamin, pa mnogi prerađivači dodaju sintetički vitamin C svom proizvodu što ne može da se poredi sa prirodnom varijantom. Prirodan izvor ovog vitamina, u koncentraciji u kojoj se on nalazi u našem proizvodu,  vredan je zlata!

Pošto čistu (otkoštenu) pulpu njegovog ploda liofilizujemo, uspevamo da očuvamo preko 9 grama prirodnog vitamina C na 100g praha, što je spektakularan rezultat. Na taj način, samo dve kapule našeg proizvoda su dovoljne kako bi se dostigao preporučeni dnevni unos vitamina C. 

Le cuento de mi propia experiencia,
El Gringo

Iskustva korisnika

ISKUSTVA KORISNIKA KAO NAŠA NAJBOLJA REKLAMA